Zamek Moszna jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce.

Moszna leży w Województwie Opolskim (Powiat Krapkowicki, Gmina Strzeleczki), 35 km od jego stolicy – Opola, na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Prudnikiem a Krapkowicami.

Nazwa wioski pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku.

Legenda głosi, że Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. W 1866 roku Mosznę zakupił Hubertow von Tiele-Winckler z Miechowic. Jego syn Franz Hubert był pomysłodawcą oraz budowniczym dzisiejszego zamku, wzniesionego po tym, jak w 1896 roku spłonął barokowy pałac. Od roku 1972 aż do 2013, w jego murach działalność swoją prowadziło Centrum Terapi Nerwic.

Zamek Moszna najbardziej urzeka przybyłych turystów ogromną liczbą ślicznych wież i wieżyczek. Łącznie jest ich wszystkich dokładnie 99. Nadają one budowli niezwykłego uroku, a to właśnie dzięki nim zamek często jest określany mianem „polski Disneyland” lub „bajkowy zamek”.

We wschodnim skrzydle zamku (zbudowanym w stylu neogotyckim), w najwyższej wieży umiejscowiony jest szkielet człowieka, który został tam ustawiony przez uczniów jednej z lokalnych szkół wiele lat temu. Do dziś stanowi on jedną z atrakcji tego wyjątkowego zabytku.

Zamek Moszna posiada również przepiękny – około 100 ha park w stylu krajobrazowym. Do parku prowadzi śliczna aleja lipowa, której wiek określa się na około 200 lat. Po obu jej stronach znajdują się kanały wodne, które w kilku miejscach parku przecinają urocze mosty. Zespół pałacowo-parkowy w Mosznej jest najcenniejszym tego typu miejscem w województwie opolskim.

W parku znajduje się między innymi urocza Wyspa Wielkanocna (obsadzona kanadyjskimi choinami), na którą można się dostać przekraczając tak zwany chiński mostek.

Ponadto swoją sławę Moszna zawdzięcza istniejącej tu od 1948r. stadninie koni, z której konie startują w zawodach w konkurencji skoków oraz ujeżdżenia, mając na swoim koncie takie sukcesy jak m.in.: wygrana w konkursie otwarcia Mistrzostw Świata w skokach przez przeszkody w Lipsku, czy udział w Igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie.

Piękno przyrody, sprzyjający mikroklimat oraz panujący spokój, tworzą z Mosznej miejsce szczególne do którego z przyjemnością powraca każdy, kto choć raz to miejsce odwiedził.

moszna

Patryk Fronczak