Gmina Pokój leży w północnej części województwa opolskiego w powiecie namysłowskim. Jest to jedno z najciekawszych miejsc na Opolszczyźnie, dziś zapomniane, przed wojną tętniło życiem

Rezydencja w Pokoju (dawniej Carlsruhe) założona została w połowie XVIII wieku przez księcia württemberskiego Carla Christiana Erdmanna. Z jego inspiracji mała śródleśna osada została przekształcona najpierw w zwierzyniec, a następnie w założenie pałacowo-parkowe. Był to rok 1747. Zbudowano tutaj drewniany, a następnie murowany pałacyk myśliwski, do którego przylegał stopniowo rozbudowywany ogród. Obecnie założenie parkowe w Pokoju składa się z trzech części: ogrodu francuskiego, parku angielskiego z kompleksem stawów oraz uzdrowiskowego parku z XIX wieku. Wiele elementów architektury i wyposażenia parku z tamtych czasów zachowało się do dziś, jednak sam pałac nie przetrwał dziejowej zawieruchy. Wraz z koncepcją powstania osady zrodził się pomysł założenia parku. Twórcą tych planów był ogrodnik Websky, a następnie Wagner, Jeschke, Websky – junior.

Sam park jest miejscem chętnie odwiedzanym i bogatym przyrodniczo. Wśród gęstych krzaków rośnie najpotężniejsza w Polsce sosna wejmutka o obwodzie przekraczającym 5 metrów. W parku żyją liczne gatunki ptaków i płazów. Gady są reprezentowane przez jaszczurki, zaskrońca i żmiję zygzakowatą. Wśród drzew spotykamy wiewiórki, a zimą w parku możemy spotkać lisy, dziki, sarny i jelenie. Występowanie tak bogatej fauny jest możliwe, ponieważ park jest otoczony dużymi obszarami leśnymi i bezpośrednio się z nimi łączy.

Do ciekawych obiektów architektury parkowej możemy zaliczyć przede wszystkim: oczka wodne, aleję grabową, ruinę salonu wodnego. Ponadto w parku natknąć się można na wiele fragmentów rzeźb: pomnik śpiącego lwa, pomnik Apolla, Germanii, Afrodyty, Ateny, Bogini Pokoju, a także pomnik Wdzięczności.

Park przyciąga do siebie miłośników przyrody, parków, historii i nie tylko. Na jego terenie występuje wiele interesujących zabytków architektury parkowej oraz ciekawe okazy drzew. Często odwiedzają go też zwykli spacerowicze, panują tu bowiem dobre warunki do wypoczynku i rekreacji. Warto więc na pewno zajrzeć i odkryć to ciekawe i klimatyczne miejsce.